Rate this post

Na polu medycyny

Coraz częściej panowie interesują się własnym poziomem testosteronu. Dla zwykłego laika sprawa wygląda niestety dość skomplikowanie. By dowiedzieć się, jaki mamy poziom testosteronu należy udać się na specjalne badania. Dodatkowo jeśli chodzi o testosteron norma nie jest wcale tak jasno określona, gdyż poszczególne źródła podają nieco inne przedziały i jak się to często zdarza uczeni mają rozbieżne zdania. Trzeba też pamiętać, że inna będzie ogólna wartość poziomu testosteronu, a inna jeśli chodzi o wolny testosteron. Żeby sprawę nieco bardziej skomplikować dodam, że szczegółowe badania zakładają również pomiar pochodnych testosteronu, jak choćby dihydrotestosteron.
Możemy przyjąć, że norma testosteronu waha się w przedziale 2,5-3,5 ng/ml, choć u osób aktywnych może wykraczać nieco ponad 4 ng/ml. Jednak powyżej tej wartości należy zacząć się niepokoić. Bowiem może istnieć podejrzenie raka jąder. Jednak szczegółowa interpretacja wyników należy do lekarza.
Zwykle jednak problem dotyczy tego, że testosteron jest poniżej normy, a nie znacznie powyżej. To jaka jest norma testosteronu interesuje panów głównie z dwóch powodów. Po pierwsze wydolność seksualna, a po drugie wyniki treningu siłowego. W praktyce jednak niedobór testosteronu odbija się na jakości całego życia i pogarsza pracę wielu narządów. Może pojawić się cukrzyca lub ginekomastia. Lista dolegliwości jest dość długa. Uważa się też powszechnie, że po 45 roku życia poziom testosteronu u mężczyzn gwałtownie spada. Niekoniecznie jednak musi się tak stać, do czego jeszcze wrócę. Możemy jednak w tym miejscu opuścić grząskie pole teorii medycznych i spróbować spojrzeć na rzecz od bardziej praktycznej strony.

Praktyka

W praktyce lekarz daje skierowanie na badania tylko wtedy, gdy ma jakieś konkretne podejrzenia. Możemy też za nie sami zapłacić. Zwykle nie sprawdzamy w ten sposób poziomu testosteronu. Można jednak dzięki prostej obserwacji przekonać się, czy mamy testosteron w normie. Dla wielu mężczyzn dzwonkiem alarmowym są kłopoty z erekcją. Niestety to już trochę za późno. Lepiej zorientować się dużo wcześniej, że poziom testosteronu spadł poniżej normy. Musimy pamiętać, że zaburzenia erekcji nie zawsze związane są z ilością tego hormonu.

Najlepszym wyznacznikiem są w tym wypadku poranne erekcje. Jeśli testosteron jest w normie, to powinieneś niemal codziennie mieć nad ranem wzwód prącia. Czasami mogą zdarzyć się „gorsze dni”, gdy erekcji nie będzie, ale jeśli nie ma jej kilka razy pod rząd, to czas zatroszczyć się o poziom testosteronu, bo jest na pewno za niski. Jeśli mamy regularne poranne erekcje, a problem pojawia się w czasie współżycia, to trzeba gdzie indziej szukać źródeł kłopotów. Jeśli zaś nie ma porannych erekcji, to odpowiedź jest prosta – testosteron poniżej normy!

Najlepiej sprawdzić wówczas, czy nie rozwija się w organizmie jakaś poważna choroba. Potrzebna będzie wizyta u lekarza i szczegółowe badania. Jeśli nie, to pozostają nam dwie rzeczy. Analiza sposobu żywienia i trybu życia. Ostatecznie można też pomyśleć o tabletkach na potencję.

Sposób odżywiania

Najważniejsze jest, by jeść mniej a często. To podstawa każdej rozsądnej diety. Trzeba jeść dużo białka i zielonych warzyw. To najlepsza dieta na potencję! Nadmierne ograniczenie tłuszczów zwierzęcych też przekłada się na spadek poziomu testosteronu. Tłuszczu nie może być zbyt wiele, ale być musi. Dla równowagi wspomniane warzywa: kapusta, sałata, brokuły oraz pestki z dyni. Trzeba unikać cukrów prostych. To one sprawiają, iż testosteron może spać poniżej normy.

Tryb życia

Wspomniałem już, że powszechnie uważa się, iż po 45 roku życia poziom testosteronu gwałtownie się obniża. Jeśli odżywiasz się rozsądnie oraz prowadzisz aktywny tryb życia, masz dużą szanse odsunąć od siebie tę groźbę. Najbardziej podbijają testosteron krótkie i bardzo intensywne treningi siłowe. Warto wziąć to pod uwagę.

Tabletki na potencję

Jeśli to konieczne pozostają nam tabletki na potencję. Jednak nie tylko te typowo ukierunkowane na podwyższenie libido, ale także suplementy z aminokwasami (ze szczególnym akcentem na argininę) oraz cynkiem, witaminą C i E i suplementy nazywane boosterami testosteronu. Warto nimi uzupełnić swoją dietę i poprawić dzięki temu poziom testosteronu zawierające silne prekursory testosteronu. Takim środkiem jest naprawdę niezły Testrogain.
Dość dużym powodzeniem cieszą się suplementy ziołowe zawierające tribulus terrestris (ziółko to znajduje się w ww. Testrogainie). Jednak produkty te omówię niebawem bardziej szczegółowo, więc tu tylko przypominam o ich istnieniu.

FEEDBACK